W naszym ośrodku wychowawczym realizujemy zajęcia profilaktyczno – terapeutyczne, podczas których wspólnie z uczniami prowadzimy hodowlę warzyw z nasion. Chłopcy samodzielnie wysiali między innymi ogórki, pomidory, fasolę oraz arbuza, codziennie dbają o wzrost i rozwój roślin.
Dla wielu wychowanków jest to zupełnie nowe doświadczenie. Obserwowanie jak z małego ziarenka wyrasta roślina, daje nam to dużo radości, satysfakcji i poczucia sprawczości. Każde pojawiające się listki i kolejne etapy wzrostu budzą ciekawość oraz motywują do dalszej pracy.
Zajęcia mają charakter terapeutyczny i profilaktyczny. Poprzez wspólne działania uczymy młodzież cierpliwości, odpowiedzialności, systematyczności oraz współpracy. Pokazujemy również wartościowe i zdrowe sposoby spędzania wolnego czasu bez używek i zachowań ryzykownych. Ponadto kontakt z naturą pomaga wyciszyć emocje, redukować napięcie oraz budować pozytywne relacje w grupie. Naszym celem jest nie tylko wyhodowanie własnych plonów, które planujemy zbierać za kilka miesięcy, ale przede wszystkim wzmacnianie w podopiecznych wiary we własne możliwości oraz rozwijanie konstruktywnych zainteresowań. To małe ziarenko, z których wyrastają nie tylko warzywa, ale również cierpliwość, odpowiedzialność i poczucie sukcesu.
Opracował F. K.