1. Informacje o placówce:
Okręgowy Ośrodek Wychowawczy w Poznaniu powstał na podstawie Zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 sierpnia 2024r. w sprawie przekształcenia zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich w okręgowe ośrodki wychowawcze.
Ośrodek jest przeznaczony dla chłopców w wieku 13-19 lat.
Umieszczenie w OOW może być zastosowane jako środek tymczasowy. Celem takiego umieszczenia jest przeciwdziałanie dalszej demoralizacji nieletniego lub dopuszczeniu się czynu karalnego w toku postępowania w celu zapewnienia prawidłowego toku postępowania (art. 42 i art. 44 pkt. 6 Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich).
Umieszczenie w OOW może być zastosowane jako środek wychowawczy. Wobec nieletniego kara może być orzeczona tylko w przypadkach określonych w ustawie, jeżeli inne środki nie są w stanie zapewnić resocjalizacji nieletniego (art. 6 Ustawy, art. 7 pkt. 11 Ustawy).
Cele i zadania okręgowego ośrodka wychowawczego określa Ustawa z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz. U. z 2022 r. poz. 1700 ze zm.). Cele te i zadania realizowane są w ośrodku w szczególności poprzez:
- działalność wychowawczą,
- indywidualne oddziaływania wychowawcze, resocjalizacyjne i terapeutyczne wobec nieletnich (odpowiednio do ich osobowości i potrzeb),
- nauczanie,
- przygotowanie do zawodu,
- działalność kulturalno-oświatową i sportową,
- przygotowanie nieletnich do samodzielnego funkcjonowania w życiu dorosłym zgodnie z obowiązującymi normami społecznymi i prawnymi,
- odpowiednie współdziałanie z organizacjami społecznymi, w tym organizacjami pozarządowymi w celu wykonywania środka poprawczego,
- odpowiednie współdziałanie z rodzicami albo opiekunami nieletnich w celu wykonywania środka poprawczego,
- podejmowanie działań w ramach wykonywania środka poprawczego, mających na celu doprowadzenie do prawidłowego spełniania przez rodziców albo opiekuna ich obowiązków wobec nieletniego.
2. Organizacja placówki:
Strukturę organizacyjną placówki określają przepisy Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 31 sierpnia 2022 r. w sprawie funkcjonowania okręgowych ośrodków wychowawczych, zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich. Podległość służbową w Okręgowym Ośrodku Wychowawczym w Poznaniu przedstawia graficznie poniższy diagram.
Zgodnie z § 13 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 31 sierpnia 2022 r. w sprawie funkcjonowania okręgowych ośrodków wychowawczych, zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich, w skład ośrodka wchodzą:
- internat;
- szkoła albo szkoły i warsztaty szkolne;
- zespół pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
- inne działy zapewniające realizację zadań zakładu.
W ośrodku zatrudnia się w szczególności:
- pracowników pedagogicznych, w tym nauczycieli, wychowawców, psychologów, pedagogów;
- pracowników administracyjnych i obsługi;
- pracowników medycznych;
- pracowników ochrony.
3. Informacje o nadzorze nad placówką:
Nadzór zwierzchni nad okręgowymi ośrodkami wychowawczymi, zakładami poprawczymi i schroniskami dla nieletnich sprawuje Minister Sprawiedliwości na podstawie art. 340 Ustawy z dnia 9 czerwca 2022r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz. U. 2022 poz. 1700).
Nadzór pedagogiczny nad okręgowymi ośrodkami wychowawczymi, zakładami poprawczymi, schroniskami dla nieletnich oraz nad szkołami w tych zakładach i schroniskach sprawuje Minister Sprawiedliwości na podstawie art. 60, ust. 4 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U.2020.910 ze zm).
Nadzór pedagogiczny w zakresie nauczania w szkole przedmiotów ogólnokształcących sprawuje na podstawie art. 60, ust. 4 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U.2020.910 ze zm.) sprawuje Kuratorium Oświaty w Poznaniu.
4. Informacje o szkołach w placówce:
Szkoła Podstawowa Nr 98 w Poznaniu
ul. Wagrowska 9, 61-369 Poznań.
W miarę potrzeb szkoła przyucza nieletnich do zawodu: elektryk – nr klasyfikacji zawodu 741103
Branżowa Szkoła I Stopnia nr 40 w Poznaniu
ul. Wagrowska 9, 61-369 Poznań.
Szkoła prowadzi kształcenie zawodowe w kierunku : stolarz – nr klasyfikacji zawodu 752205
Statuty szkół
Organizację i funkcjonowanie szkół i warsztatów szkolnych określają statuty szkół i regulamin warsztatów szkolnych.
5. Informacje o warsztatach szkolnych w placówce:
Okręgowy Ośrodek Wychowawczy w Poznaniu podstawowe zadania realizuje poprzez naukę zawodu, przysposobienie (przyuczenie) do zawodu i wychowanie przez prace we własnych warsztatach szkoleniowych, a także poprzez inne formy kształcenia zawodowego wychowanków. Podstawowym zadaniem ich jest prowadzenie praktycznej nauki zawodu. W ramach podjętych zadań szkoleniowych warsztaty szkolne realizują:
- praktyczną naukę zawodu w Branżowej Szkole I Stopnia nr 40 w Poznaniu (w OOW Poznań)
- przysposobienia (przyuczenia) zawodowego dla uczniów klas przysposabiających do zawodu Szkoła Podstawowa nr 98 w Poznaniu
- dodatkową działalność szkoleniową np. kursy nadające kwalifikacje lub umiejętności zawodowe, które nie są objęte planową nauką zawodu szkoły
Kształcenie zawodowe w ośrodku jest realizowane jako integralna część programu kształcenia i resocjalizacji nieletniego, uzgodnionego z wychowankiem w Indywidualnym Planie Resocjalizacji. Zakres nauczania danego zawodu (specjalności) lub przysposobienia zawodowego uwzględnia następujące cele zawodowe:
- umiejętność wykonywania prac wchodzących w zakres danego zawodu (specjalności)
- umiejętność obsługi maszyn, narzędzi i sprzętu, a także zasady ich przechowywania i konserwacji
- umiejętność normowania czasu pracy i przestrzegania tych norm
- umiejętność stosowania procesów technologicznych
- umiejętność doboru materiałów
- przestrzeganie zasad BHP
Na bazę lokalową warsztatów składają się:
- trzy hale, w tym dwie pracownie stolarskie i pracownia monterska
- dwie pracownie przystosowane do przyuczenia w zawodzie: elektryk
- sala dydaktyczna do teoretycznych przedmiotów zawodowych
- pomieszczenie socjalne dla pracowników
- magazyny materiałowe
- szatnia dla uczniów
- toalety dla uczniów
Warsztaty szkolne dysponują:
- wyposażeniem technicznym niezbędnym do realizacji szkolenia praktycznego uczniów
- wyposażeniem technologicznym niezbędnym do realizacji innych zadań szkoleniowo-kursowych
6. Informacje o internacie w placówce:
Internat funkcjonuje od poniedziałku do soboty w godzinach od 14.00 do 8.00 dnia następnego, a w niedziele i święta całodobowo. Osobą zarządzającą internatem jest kierownik internatu. Zadania wychowawcze internatu wynikają z założeń Indywidualnych Planów Resocjalizacji opracowanych dla poszczególnych podopiecznych. Zadaniem internatu jest zapewnienie wychowankom opieki wychowawczej, tworzenie warunków wspomagających rozwój wychowanka, proces jego uczenia się oraz przygotowywania do życia w rodzinie i społeczeństwie, kształtowanie umiejętności nawiązywania i utrzymywania prawidłowych relacji z innymi wychowankami, tworzenie warunków do rozwijania uzdolnień i zainteresowań wychowanków, wdrażanie do samodzielnego wykonywania prac porządkowych i gospodarczych, wyrabianie zaradności życiowej wychowanków ze szczególnym zwróceniem uwagi na ich samodzielność w działaniu, kształtowanie postaw wzajemnego zrozumienia, tolerancji, życzliwości i odpowiedzialności.
Internat zapewnia wychowankom udział w różnorodnych formach zajęć. Należą do nich: zajęcia sportowe (wędkarstwo, bieganie, piłka nożna, narciarstwo (w okresie zimowym), animaloterapia – opieka nad zwierzętami, opieka nad ogródkiem, pogadanki tematyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi, zajęcia plastyczne, muzyczne i komunikacyjne (przepisy ruchu drogowego), turnieje, mini zawody, quizy, wycieczki edukacyjno-krajoznawcze.
7. Standardy ochrony małoletnich